Cheap Bike for Kids 2 Wheels Motorcycle Pull Start Pit Bike 49cc 2 Stroke Dirt Bike
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 6 Months Warranty for Engine |
| Warranty: | 6 Months Warranty for Engine |
Diamond Member Since 2025
Suppliers with verified business licenses
Year of Establishment
2025-01-02
Address
2F, Unit 3, Building 2, No. 30, Shuanghuang West Road, Wangrandian Village, Jiangnan ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZHD49-02
- Type
- Dirt Bike
- Certification
- CE
- Displacement
- 49cc
- Starting System
- Pull Start
- Engine
- 4 Stroke
- Cylinder Quantity
- 1
- Fuel
- Gas / Diesel
- Tank Capacity
- 1.3L
- Seat High
- 610MM
- Condition
- New
- Engine Brand
- Self Made Engine
- Brake
- Mechanic Disc Brake
- Max Speed
- 30km/H
- Absorber
- F:Invert Hydraulic R:Aluminum Absorber
- Vehicle Frame
- Self-Designed Frame
- Exhaust Pipe
- Single Aluminum Pipe
- Transport Package
- Iron Frame+Carton Outside
- Specification
- 158*100*97cm
- Trademark
- Chithan
- Origin
- Zhejiang China
- HS Code
- 8711100090
- Production Capacity
- 50000 PCS/Year
Product Description
Basic Parameters
| Engine | 49cc 2 stroke engine |
| Engine brand | Self made |
| Starting system | Pull start |
| Tank capacity | 1.3L |
| Tire(F/R) | 2.50-10/2.50-10 |
| Seat height | 58cm |
| Speed meter | Without meter |
| Wheelbase | 84CM |
| Gear | Automatic |
| Absorber | Front invert hydraulic absorber and rear aluminum absorber |
|
N.W/G.W
|
23kg/26kg
|
|
Exhaust Pipe
|
Single aluminum pipes |
| QTY | 20ft:188PCS 40HQ:398PCS |
| Dimension | 124*56*82cm |
| Packing size | 110*28*56cm |
REAL PICTURES



DETAILED PICTURES
Left and rear functional switch
Invert shock absorber
Left and rear functional switch

Invert shock absorber
49CC 2 stroke self made ENGINE
Single aluminum exhaust pipe
Front and rear mechanic disc brake
Chain cover
PACKING
COMPANY ADVANTANGES
1.We have ourown Metalworking shop which can control vehicle frame quality and detail.
2.Strict requirements for assembling,inspecting vehicles.
Pay attention details,making sure there are no parts on the floor.
3.Every vehicle has "ID" to ensure after-sales and traceability.
4.We have professional R&D team.
Support customization.
We could also upgrade the vehicles according clients' requirements and suggestion.
1.We have ourown Metalworking shop which can control vehicle frame quality and detail.
2.Strict requirements for assembling,inspecting vehicles.Pay attention details,making sure there are no parts on the floor.

3.Every vehicle has "ID" to ensure after-sales and traceability.
4.We have professional R&D team.Support customization.
We could also upgrade the vehicles according clients' requirements and suggestion.
FAQ
1.Q:Can I get some samples?A:We are honored to offer you some samples to check the quality.
2.Q:Do you have products in stock?
A:No.All vehicles are to be produced accoding to your orders including samples.
3.Q:What's the delivery time?
A:It usually takes 25 working days to produce an order from MOQ to 40HQ container.
But exact delivery time might be different for different orders or at different time.
4.Q:Can I mixed different models in one container?
A:Yes,different models can be mixed in one container.But each model's quantity can't less than MOQ.
5.Q:How does your factory do regarding quality control?
A:Qulity is the basic of a factory.We have strict process to ensure the qualiy which from the beginning assembling to the end packing.
Every vehicle must be fully assembed and carefully inspect before it's packed.
6.Q:What's your warranty terms?
A:We provide different warranty terms for different models.Plz contact us to confirm it.
7.Q:Will you deliver the right goods as ordered?How can I trust you.
A:Yes,intergrity is the first.We can support you arrange the professional inspector to our factory to inspect before delivery.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Dirt bike
- 49cc dirt bike
- Cheap Bike for Kids 2 Wheels Motorcycle Pull Start Pit Bike 49cc 2 Stroke Dirt Bike
Related Categories
Hot Searches
More